10 fakte rreth detit Balearik

Deti Balearik është pjesë e Detit Mesdhe dhe shtrihet midis pjesës lindore të Spanjës, jugut të Francës dhe rajonit perëndimor të ishujve të Korsikës dhe Sardenjës. Nga verilindja kufizohet me Detin Ligurian.

Është një trup i rëndësishëm uji për vendet mesdhetare dhe një pikë e nxehtë turistike. Deti nuk është vetëm shtëpia e jetës së ndryshme detare, por edhe e miliona njerëzve.

Le të shqyrtojmë disa fakte interesante rreth detit Balearik në këtë artikull.

1. Formuar mbi 5 milionë vjet më parë nga përmbytja më shkatërruese në historinë e planetit

Një pjesë e Detit Mesdhe, Deti Balearik, u krijua kur ujërat e Atlantikut depërtuan nëpër vargmalet malore që lidhin Evropën dhe Afrikën me forcë të madhe. Ujërat rridhnin për dy vjet me një shpejtësi prej 100 km/h dhe niveli i detit ngrihej më shumë se 10 metra në ditë.

Në shtratin e detit edhe sot janë të dukshme plagët apo ngërçet e krijuara nga rrjedha e ujit. Përmbytja masive ndodhi më shumë se 5 milionë vjet më parë për shkak të uljes së shtratit të detit. Kjo përfundimisht çoi në shembjen e një ure tokësore midis pellgjeve të Atlantikut dhe Mesdheut. Ky i fundit ishte në atë kohë një rajon i ulët dhe i thatë.

Harta e detit Balearik

Kreshta kishte lidhur vargmalet malore Betic dhe Rif që përshkojnë brigjet e Spanjës dhe Marokut.

Deti Mesdhe u mbush me ujë në rreth dy vjet, vlerësojnë shkencëtarët. Gjatë kësaj kohe, u formua Deti Balearik, si dhe ngushticat e tjera, kanalet dhe lumenjtë e vegjël në rajon.

2. Mbulon 150 km000 dhe kufizohet me Gjirin e Luanit dhe Gjirin e Kadizit

Deti Balearik shtrihet për rreth 150 kilometra katrorë dhe shtrirja e tij perëndimore-lindore shtrihet nga ngushtica e Gjibraltarit deri në vijën bregdetare të Gjirit të Iskenderun në bregun jugperëndimor të Turqisë, rreth 000 kilometra. Shtrirja e saj veri-jug shtrihet nga bregu jugor i Kroacisë dhe Libisë, rreth 4 kilometra.

Deti Balearik kufizohet me gjiret e Luanit dhe Kadizit. E para është afër vijës bregdetare të Katalonjës së Spanjës, që shtrihet nga Begur në perëndim deri në Toulon në lindje. Shumë lumenj si Rhône, Tech etj. derdhet në gji, i mbushur me disa porte, më i rëndësishmi prej të cilëve është Marseja.

Gjiri i Cadizit ndodhet në verilindje të Oqeanit Atlantik midis pikës më jugore të Portugalisë kontinentale dhe Kepit Trafalgar në skajin perëndimor të ngushticës së Gjibraltarit. Lumenjtë Guadalquivir dhe Guadiana, si dhe lumenjtë më të vegjël si Odiel, Tinto dhe Guadelete, takohen me oqeanin këtu.

3. Përjeton një klimë tropikale të ngjashme me Mesdheun

Deti Balearik regjistron amplituda termike më e lartë vjetore në krahasim me pellgjet e tjera. Temperatura më e ulët është regjistruar në shkurt në 13 gradë Celsius për shkak të ndikimit të ujërave të freskët që rrjedhin nga pellgu verior. Temperaturat e larta vërehen në gusht, me temperatura të ngjashme të regjistruara në pellgun e Algjerisë, ku ujërat më të ngrohta gjenden në pranverë dhe verë. Deti Balearik në përgjithësi ka dimër të këndshëm dhe jo të ashpër, me temperatura që nuk bien nën 12 gradë Celsius.

Klima e Detit Balearik

Megjithatë, hulumtimet kanë treguar rritje të ngrohjes vjetore të detit gjatë 25 viteve të fundit. Çdo vit temperatura mesatare në Detin Balearik është rritur me 2 gradë Celsius. Me fjalë të tjera, muajt e verës janë bërë të gjatë dhe kanë filluar më herët se disa dekada më parë në pellgun Balearik dhe në rajonin e Mesdheut spanjoll.

4. E pasur me qytetet kryesore portuale

Barcelona është kryeqyteti i Katalonjës, qyteti i dytë më i madh dhe porti më i madh detar në Spanjë. Është gjithashtu një qendër e rëndësishme arsimore, kulturore dhe historike me një histori që daton 2000 vjet më parë. Përballë Detit Balearik, porti ka qenë një qendër thelbësore e prodhimit të tekstilit që nga shekulli i XNUMX-të dhe një nga qytetet e para evropiane që iu nënshtrua revolucionit industrial.

Barcelona moderne është e njohur për prodhimin e farmaceutikëve, kimikateve, elektronikës dhe motorëve. Ajo ka një traditë të pasur të mjeshtërisë dhe pret disa panaire ndërkombëtare tregtare çdo vit.

Ka dy terminale ndërkombëtare të kontejnerëve, dy doke të përgjithshme të ngarkesave, katër terminale të ngarkesave të lëngshme, dy terminale RORO dhe pesë terminale lundrimi.

Një tjetër qytet port i rëndësishëm është Valencia. E titulluar porti më i ngarkuar në Mesdhe, Valencia trajtoi 81 milion ton ngarkesa dhe 5,2 milion TEU në 2019. Ajo ka 40 shtretër dhe 72 kalata për të akomoduar të gjitha llojet e anijeve që transportojnë mobilje, dru, tekstile, produkte ushqimore, produkte kimike të naftës dhe motorëve, . automjete, materiale ndërtimi etj.

Ai pret tragete të rregullta për dhe nga Italia dhe Ishujt Balearik. Kohët e fundit është bërë një port i madh lundrimi në rajon.

5. I pasur me florë dhe faunë detare

Deti Balearik është i kripur dhe i oksigjenuar mirë, duke ofruar kushte ideale për zhvillimin dhe rritjen e shumë specieve detare. Shumë bimë të bukura nënujore si Posidonia oceanica banojnë në Detin Balearik. Ka lule dhe fruta shumëngjyrëshe dhe shpesh ngatërrohet me alga deti. Formon livadhe me bar deti që strehojnë dhe mbajnë mijëra peshq të vegjël.

Cymodocea Nodosa është një bar deti i bollshëm në Detin Balearik. Mund të arrijë deri në 60 cm lartësi dhe ka një kërcell druri. Zostera Marina është një bar me gjethe delikate. Një specie pushtuese nga Australia është Caulerpa Cylindracea dhe Caulerpa taxifolia, të cilat u shfaqën në ujëra pasi u arratisën nga Akuariumi i Monakos.

peshkaqen blu

Më shumë se 400 lloje peshqish, jovertebroresh, krustacesh, zogjsh dhe gjitarësh banojnë në ujërat e saj. Në mesin e gjitarëve, delfinët me hundë shishe dhe peshkaqenë blu janë më të famshëm në mesin e vizitorëve. Uji qethës Balearik është vendas në Spanjë, por është i rrezikuar pasi në botë kanë mbetur vetëm 300 çifte riprodhuese.

Në familjen e jovertebrorëve, ngjala moray, Scorpaena scrofa ose "cap Roig", një peshk i kuq i mbuluar me gjemba, është një pjatë gastronomike shumë e çmuar. Oktapodët dhe kandil deti janë gjithashtu të pranishëm me bollëk. Barrakudat, breshkat budallaqe, peshkaqenët e bardhë dhe ngjalat janë mjaft të zakonshme.

6. Shtëpi në Ishujt Balearik

Të vendosura në pjesën perëndimore të Detit Mesdhe, Ishujt Balearik ndahen në dy grupe, Ishujt Gimnesias në veri dhe Ishujt Pitiusas në jugperëndim.

Menorca, Mallorca dhe Cabrera janë pjesë e së parës, ndërsa Ibiza dhe Formentera janë pjesë e të dytit. Ujërat përreth janë relativisht të cekëta, më pak se 200 metra thellësi. Arkipelagu shtrihet midis 50 dhe 100 milje në lindje të kontinentit spanjoll. Dy grupet e ishujve lidhen me një prag pranë Kepit Nao në provincën e Alicante.

Komuniteti autonom i Ishujve Balearik u themelua në vitin 1983, me Palmën si qendër ose kryeqytet, e cila është edhe qendra kulturore, kishtare dhe arsimore e ishullit.

Ishujt kanë një topografi të larmishme, me kodra, pllaja, male dhe kullota. Reshjet janë të pakta dhe rrallë i kalojnë 450 mm në vit.

Rriten kultura si bajame, pjeshkë, kajsi, grurë dhe domate. Njerëzit merren edhe me blegtorinë. Industria e prodhimit është e vogël dhe e kufizuar në këpucë, mobilje dhe tekstile.

7. Një atraksion i njohur turistik në Detin Balearik

Ishujt Balearik janë një atraksion turistik me famë botërore. Çdo ishull është unik dhe ofron një përvojë të ndryshme për udhëtarët. Majorka ka kisha mesjetare, fshatra të lashtë peshkimi, manastire mbresëlënëse dhe plazhe të pacenuara me rërë të bardhë, duke ofruar një qëndrim të qetë dhe të devotshëm.

Shumica e njerëzve që vizitojnë Majorkën duhet të vizitojnë Muzeun e Artit dhe Qendrën Kulturore, të cilat përshkruajnë trashëgiminë e pasur kulturore të ishullit. Playa de Palma është plazhi më i bukur në ishull dhe ka objekte të shkëlqyera. Ai gjithashtu ka një klub jahtesh, i cili pret garat e lundrimit dhe ofron stërvitje.

atraksion turistik i detit balearik

Menorca është një vend i qetë i njohur për restorantet dhe kafenetë e shumta buzë detit. Ibiza ka një atmosferë të gjallë dhe plazhe të bukura. I njohur për jetën e tij të natës, ai është gjithashtu shtëpia e një qyteti të vjetër të listuar si një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, një qytet i fortifikuar nga kohërat mesjetare.

Formentera ka një bregdet të bukur dhe një rezervat natyror që duhet parë për të gjithë adhuruesit e natyrës. Është më pak i vizituar nga turistët dhe ka shumë plazhe të izoluara. Është ideale për shëtitje dhe ka shumë rrugë ecjeje. Mund të eksplorohet edhe me biçikletë. Qyteti historik i Shën Francesc de Formentera është i njohur për kishën famullitare të shekullit të XNUMX-të, muzeun etnografik dhe dyqanet dhe kafenetë e bukura.

Porti kryesor i ishullit Formentera është La Savina. Tragete që transportojnë turistë nga Eivissa në ishullin Ibiza mbërrijnë këtu rregullisht.

8. Ebro derdhet në këtë det të vogël

Ebro është një lumë i rëndësishëm në veri të Gadishullit Iberik. Fillon në Kantabria dhe rrjedh në drejtimin lindje-juglindje në Detin Mesdhe. Ebro formon një deltë në provincën e Tarragona, është lumi i dytë më i gjatë pas Tagus dhe ka një nga pellgjet më të mëdha të lumenjve.

Ajo përshkon disa qytete dhe fshatra si Reinosa; Frías në Castile, León, Alfaro, Alagón, etj.

Ligatinat e Deltës së Ebros janë shtëpia e më shumë se 300 llojeve të shpendëve; Kështu, në vitin 1986, Spanja caktoi një zonë të deltës si zonë të mbrojtur të quajtur Parque Natural del Delta del Ebro.

9. Peshkimi është një burim i rëndësishëm të ardhurash për komunitetet Balearik

Peshkimi është një burim i rëndësishëm të ardhurash për komunitetet në Ishujt Balearik. Peshqit si grupi, peshku akrep i kuq, ngjala dhe ngjala moray jetojnë në fundin shkëmbor, ndërsa specie të tjera përfshijnë levrekun, kërpudhat e detit dhe denteksin. Për më tepër, peshkimi në det të thellë në Ishujt Balearik është shumë i popullarizuar, dhe zonat e peshkimit të bollshme me ton të kuq, albacore dhe peshk shpatë nuk janë shumë larg. Shumë njerëz vijnë në ishuj, veçanërisht në Mallorca, për peshkim rekreativ.

Peshkimi

Në ishuj ka më shumë se 70 peshkatarë që përdorin më shumë se 000 lloje të teknikave të peshkimit, si dhe peshkimin në bregdet. Rreth 60% merren gjithashtu me peshkim me shtizë. Megjithatë, rritja e turizmit dhe fluksi i njerëzve kanë prishur ekosistemin delikat të rajonit.

Kapjet kanë rënë me kalimin e viteve; ndotja e ujit dhe ndotja e ajrit dhe zhurmës janë rritur. Turizmi i qëndrueshëm është çelësi për zgjidhjen e këtyre problemeve.

10. Një parajsë për adhuruesit e sporteve ujore dhe aventurave

Ishujt Balearik ofrojnë peizazhin ideal për sporte të ndryshme ujore. Nëntë kilometra larg kryeqytetit Mahon, Menorca, është plazhi i veshur me pisha dhe duna. Ujërat e Es Graut janë perfekte për zhytësit fillestarë, pasi dallgët janë pothuajse inekzistente.

Illetes në skajin verior të Formentera, me ujërat e tij bruz, është i famshëm për kite-surfing, ski në ujë dhe rrëshqitje në ajër për shkak të valëve të qeta dhe erërave të forta. Alcudia Bay ka një shkollë rrëshqitjeje në ajër dhe është një vend i mrekullueshëm për zhytje në skuba. Dikush mund të provojë flyboarding ose wakeboarding në San Antonio Bay, Ibiza.

Ju gjithashtu mund të dëshironi të lexoni -

Lirimi nga Përgjegjësia: Mendimet e autorëve të shprehura në këtë artikull nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht pikëpamjet e Marine Insight. Të dhënat dhe grafika, nëse përdoren, në artikull janë nga informacioni i disponueshëm dhe nuk janë vërtetuar nga asnjë autoritet ligjor. Autori dhe Marine Insight nuk pretendojnë se është i saktë dhe nuk pranojnë asnjë përgjegjësi në lidhje me këtë. Pikëpamjet janë vetëm opinione dhe nuk përbëjnë udhëzime ose rekomandime për një kurs veprimi që duhet të ndjekë lexuesi.

Artikulli ose imazhet nuk mund të riprodhohen, kopjohen, shpërndahen ose përdoren në çfarëdo forme pa lejen e autorit dhe Marine Insight.