Malta, Siçilia dhe Sardenja: tre xhevahire të Mesdheut për t'u zbuluar

Këtë verë, ju dëshironi një destinacion qiellor ku mund të shijoni diellin në një mjedis të jashtëzakonshëm. Pse të mos zbuloni tre ishuj emblematikë të Mesdheut, Sardenja, Malta dhe Siçilia? Disa kompani ofrojnë lundrime të nivelit të lartë për të zbuluar të gjitha bukuritë e këtyre tre vendeve në një mjedis veçanërisht luksoz.

Lundrime të jashtëzakonshme 

Imagjinoni veten duke bërë një lundrim në Mesdhe në bordin e një anijeje luksoze dhe shijoni peizazhe të jashtëzakonshme larg stresit dhe jetës së përditshme. Disa kompani ofrojnë më shumë lundrime të orientuara nga kultura për entuziastët e historisë, arkitekturës ose muzikës. Mund të shijoni një mëngjes në kabinë me produkte të bëra nga kuzhinierë të mëdhenj pastiçerie, të shkoni në një ekskursion në ishuj ose të eksploroni bregdetin në një zodiak, të shijoni një moment relaksi në spa përpara se të shkoni në një darkë gustator dhe një natë kërcimi. Në Mesdhe, lundrimet e ëndrrave në Siçili, Malta ose Sardenja ofrohen për kënaqësinë e udhëtarëve.

Zbulimi i Siçilisë, Maltës dhe Sardenjës midis Greqisë dhe Italisë

Siçilia, Malta dhe Sardenja janë ndër tre ishujt më të bukur në Mesdhe. Gjatë një lundrimi luksoz, do të zbuloni të gjitha thesaret natyrore, historike dhe kulturore që ata kanë për t'u ofruar vizitorëve.

Sardenja dhe bregu i saj smerald

I vendosur midis Detit Tirren dhe Detit të Sardenjës, ishulli i Sardenjës është një nga ishujt më të mëdhenj në Detin Mesdhe. Shumë më pak e njohur se Siçilia, ajo megjithatë ka gjëra të bukura për t'u ofruar vizitorëve të saj, duke filluar me një vijë bregdetare luksoze të kufizuar nga ishuj të vegjël, secili më i bukur se tjetri. Sardenja është shtëpia e një shumëllojshmërie të gjerë të kafshëve të egra. Vëzhguesit e shpendëve mund të vëzhgojnë veçanërisht flamingot rozë. Të apasionuarit pas historisë do të jenë të kënaqur të zbulojnë Nuraghes-in e famshëm (Nuraghi), gjurmët e epokës romake dhe në veçanti Su Nuraxi të Baruminit, i cili është klasifikuar si një sit i trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Zbuloni gjithashtu plazhet e bukura të Sardes, arkipelagun e La Maddalena, bastionin e Saint-Rémy, Porto Cervo apo edhe Nora dhe Tharros.

Malta dhe përzierja e kulturave të saj

Malta është një nga ishujt më të famshëm në Mesdhe. E vendosur midis Italisë dhe Libisë, ajo përfaqëson një udhëkryq të vërtetë kulturor për dashamirët e historisë, arkitekturës dhe artit. Kryeqyteti i saj, Valletta është renditur në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Tre qytetet e fortifikuara, Birgu, Bormla dhe Senglea janë të zhytur në histori. Ata që vlerësojnë vendet autentike do të vizitojnë fshatin e mrekullueshëm të Popeye ose Marsascala dhe Marsaxlokk në jug të Maltës, ndërsa adhuruesit e historisë do të zbulojnë tempujt megalitikë të Hagar Qin, Mnajdra dhe Tarxien. Harku natyror dhe mini-shpellat e Grotto janë gjithashtu vende të mrekullueshme për t'u vizituar. Malta është gjithashtu një udhëkryq i shijeve nga i gjithë rajoni. 

Siçilia dhe vullkani i saj i mrekullueshëm

E vendosur jashtë çizmeve italiane, kjo perlë e vogël e Mesdheut është një nga ishujt më të shërbyer nga anijet turistike. Filloni duke vizituar Palermon, kryeqyteti dhe në veçanti pallati Norman, katedralja e Palermos, teatri apo tregu. Ajo që u bën më shumë përshtypje adhuruesve të natyrës në Siçili është mali Etna, një vullkan ende aktiv. Ajo që është gjithashtu e këndshme për të parë në Siçili përtej gjurmëve të historisë dhe vendeve kulturore, janë peizazhet e saj me kartolina në Cefalu, Taormina, Castane, Noto, Modica dhe Raguza. Adhuruesit e historisë nuk do të dështojnë të eksplorojnë Luginën e Tempujve në Agrigento. Shumë surpriza të tjera ju presin në Siçili, disa prej të cilave janë renditur edhe në Trashëgimia Botërore e UNESCO-s